Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
zaprasza do udziału w popularnonaukowej konferencji bibliotekoznawczej na temat:

 

DZIEJE BIBLIOTEKARSTWA I BIBLIOTEK ORAZ BIBLIOTEKOZNAWSTWA NA ZIEMI LUBUSKIEJ

 

(8 maja 2025 roku)

 

 

Miejsce konferencji: WiMBP im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9,
65-077 Zielona Góra, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rok 2025 ma szczególne znaczenie dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, która właśnie teraz obchodzi 70-lecie swojego istnienia – a ściślej mówiąc, funkcjonowania w obecnym kształcie administracyjnym. W roku 1955 zadecydowano bowiem o połączeniu dwóch placówek, utworzonych na przestrzeni kilku pierwszych powojennych lat – Miejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – w jedną instytucję: Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Dwie dekady później jej siedziba przeniosła się z dotychczasowego lokalu przy ul. Jedności Robotniczej do nowo wzniesionego budynku przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego. Od tamtego czasu minęło już 50 lat, w związku z czym można mówić o jeszcze jednej okrągłej rocznicy.

Ten jubileuszowy dla naszej książnicy rok stanowi doskonałą okazję do organizacji wydarzenia, które w merytoryczny, a zarazem przystępny sposób przybliży nie tylko jej historię, ale również dzieje bibliotekarstwa i bibliotek działających na terenie całej Ziemi Lubuskiej. Warto bowiem pamiętać, że na obszarze Środkowego Nadodrza pierwsze biblioteki pojawiły się już w średniowieczu. Istniejąca do dziś biblioteka klasztorna w Żaganiu należała swego czasu do największych w północnej Europie. Stulecia niemieckiej historii tego regionu pozostawiły po sobie dziedzictwo w postaci księgozbiorów, których znaczna część uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, gdy Ziemie Zachodnie znalazły się w granicach państwa polskiego. Spora część jednak ocalała i do dziś stanowi kopalnię wiedzy dla kolejnych pokoleń badaczy.

Zmiany historyczne i geograficzne, jakie zaszły na tym obszarze po 1945 roku, wyznaczyły nowy rozdział w dziejach lubuskiego bibliotekarstwa i lubuskich bibliotek, których liczba w miastach i na wsiach rosła lub malała w zależności od decyzji administracyjnych w danym okresie. Każda z tych placówek ma swoją własną historię. Wszystkie razem budują 80-letnią już tradycję polskiej działalności bibliotecznej na tych ziemiach, obejmującej zarówno sieć bibliotek publicznych, jak i książnice naukowe, pedagogiczne czy szkolne, a od pewnego czasu również rozwijające się dynamicznie biblioteki cyfrowe.

Refleksji poddamy także różne formy edukacji bibliotekarzy, w tym m.in. działalność Zakładu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, który w 1974 roku został powołany w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze.

Jak regionalne biblioteki wyglądały i funkcjonowały w bliższej, dalszej, a nawet bardzo odległej przeszłości? W jaki sposób ewoluowały na przestrzeni lat, by osiągnąć kształt, w jakim znajdują się dziś? Jakimi drogami mogą podążyć w przyszłości? Okazją do tego, by wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania, będzie konferencja pod hasłem DZIEJE BIBLIOTEKARSTWA I BIBLIOTEK ORAZ BIBLIOTEKOZNAWSTWA NA ZIEMI LUBUSKIEJ, na którą serdecznie zapraszamy bibliotekarzy i bibliotekoznawców, regionalistów i filologów, wszystkich tych, którzy interesują się historią książki i książnicy w kontekście lubuskim. Obradom postanowiliśmy nadać charakter popularnonaukowy, by ich uczestnicy mogli dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy i podzielić się z nimi swoją bogatą wiedzą.

Konferencja odbędzie się 8 maja 2025 roku w Sali im. Janusza Koniusza (parter WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9). Uczestnictwo w obradach, które rozpoczną się o godz. 10.00, jest bezpłatne. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie deklaracji udziału i przesłanie jej do 23 kwietnia 2025 roku. Rada Programowa zastrzega sobie prawo selekcji zgłoszonych tematów wystąpień. Prelegenci, których referaty zakwalifikuje Rada, zostaną o tym poinformowani pocztą elektroniczną do 30 kwietnia 2025 roku. Organizatorzy przewidują następujący czas na wystąpienia konferencyjne: 15 minut. Prezentacje prosimy zapisać w formacie PowerPoint (ppt 97-2013). Na czas trwania obrad zapewniamy komputery, rzutniki multimedialne. Wszystkie informacje zamieszczane będą na stronie internetowej konferencji – http://konferencja.norwid.net.pl

Organizatorzy przewidują publikację referatów w czasopiśmie naukowym „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie wernisaż ekspozycji Perły grafiki książkowej. Wystawa z kolekcji prof. Franciszka Pilarczyka – nestora bibliotekarstwa lubuskiego, dawnego kierownika Zakładu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Trudno przecenić rolę, jaką w edukacji bibliotekarzy odegrała ta jednostka, powołana w połowie lat 70. w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i przez pewien czas ulokowana w gmachu Biblioteki Norwida. Konferencja dostarcza sposobności do przypomnienia tej ważnej działalności oraz zasług człowieka, który się nią zajmował.

Wernisaż odbędzie się 8 maja 2025 roku o godz. 17.00 w Galerii WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.